| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | d0aedae1e246cf86f393dee271c81f12e5b11ad5 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:08:50Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T09:48:43.047884452Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.64 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.64/0 |
| upload-time | 2026-05-01T15:30:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.63GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.23GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.40GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.05GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.29GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.72GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.14GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.65GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.12GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.58GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.2M ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.47M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.81M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 52.5M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.64M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.75M ± 7% |
| [Geomean] | 11.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.04G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.06G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.61G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.51G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 2.03G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.58M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 147M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.74M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 133M ±89% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.69M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47M ± 3% |
| [Geomean] | 11.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 369M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 129M ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.31M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 286M ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 115M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.22M ± 8% |
| [Geomean] | 55.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.97M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.01M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.03M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09M ± 6% |
| [Geomean] | 3.25M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.01G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.48G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 482k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.41M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 840k ±19% |
| [Geomean] | 1.05M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |