| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 19d2ce340195e3ae6286b500a387f5e869e85201 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T19:36:03Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T19:31:21.680559173Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.7/0 |
| upload-time | 2026-05-01T01:15:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.87GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.22GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.28GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.19GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.85GB ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.23GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.51GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.15GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.6GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.45GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.58GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.54GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 52.5M ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.25M ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.13M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 63.7M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.55M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.93M ±14% |
| [Geomean] | 11.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.94G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 631M ±155% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.12G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.56G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.00G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 1.73G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.9M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.64M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 131M ±105% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.39M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 249M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.70M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 348M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 68.9M ±192% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.12M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 406M ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 123M ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.10M ± 5% |
| [Geomean] | 52.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 895k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.84M ±139% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.01M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.88M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.02M ± 4% |
| [Geomean] | 2.64M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 594M ±160% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.12G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 986M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±22% |
| [Geomean] | 934M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 471k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.28M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.69M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 780k ±15% |
| [Geomean] | 1.08M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.23M |