| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b163a5975eb1261e34807998d8e7046e598a73e9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T14:52:04Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T14:58:25.916599078Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.73 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.73/0 |
| upload-time | 2026-05-01T20:36:12Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.0µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.40GB ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.29GB ±25% |
| [Geomean] | 3.81GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.86GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.31GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.45GB ±32% |
| [Geomean] | 5.48GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.26GB ±20% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 237M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 254M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.9M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 236M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 250M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.9M ±63% |
| [Geomean] | 113M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.12G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.51G ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.68G ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.26G ±75% |
| [Geomean] | 5.03G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 201M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 200M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.78M ±14% |
| [Geomean] | 44.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 374M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 391M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 115M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 372M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 92.0M ±50% |
| [Geomean] | 245M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.54G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.23G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.72G ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.79G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 156M ±54% |
| [Geomean] | 1.09G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.21k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 736k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.25M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 735k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.8k ± 2% |
| [Geomean] | 433k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 149M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.9M ±75% |
| [Geomean] | 50.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.51G ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.26G ±72% |
| [Geomean] | 4.38G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 111M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.68M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 211M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 94.6M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 209M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.0M ±62% |
| [Geomean] | 132M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 613M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 174M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.89G ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 131M ±65% |
| [Geomean] | 403M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.9k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 18.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 735k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 734k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.11M |