| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 4aa6dad54e60768cc77f5d2d4dab59d045ddbcd7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T14:53:39Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T15:32:13.647468145Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.75 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.75/0 |
| upload-time | 2026-05-01T21:13:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 37.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.24GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.22GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.34GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.06GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.27GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.07GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.21GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.53GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.59GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.56GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.62GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.2M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.41M ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.91M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 68.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.86M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.31M ±66% |
| [Geomean] | 13.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.85G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.18G ±173% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.05G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.11G ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.42G ±61% |
| [Geomean] | 2.06G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.87M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.90M ± 0% |
| [Geomean] | 3.75M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 171M ±77% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.59M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.55M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 242M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.33M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.57M ± 3% |
| [Geomean] | 13.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 365M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 129M ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.40M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 280M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 91.5M ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.46M ±12% |
| [Geomean] | 53.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 26.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.61M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.2k ± 1% |
| [Geomean] | 505k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.92M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.05M ±107% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.85M ±64% |
| [Geomean] | 3.21M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.15G ±181% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.04G ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.42G ±61% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 477k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.59M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.19M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 844k ±18% |
| [Geomean] | 1.06M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |