| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | bb416f50576f5354d60f762da37c96da91cd1221 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T13:02:46Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T14:25:59.427265991Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.76 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.76/0 |
| upload-time | 2026-05-01T21:17:56Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.6µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.3µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.78GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.65GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.53GB ±12% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.96GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.31GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.24GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.81GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.30GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 571M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 276M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 432M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 570M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±11% |
| [Geomean] | 411M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.82G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.3G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.59G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.90G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.0G ±55% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 388M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±27% |
| [Geomean] | 303M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 809M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 410M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 772M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 435M ±31% |
| [Geomean] | 711M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.25G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.86G ±145% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.95G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.01G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.66G ±102% |
| [Geomean] | 3.83G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 1% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 686k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 680k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.7k ± 1% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 3% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.2G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.90G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.0G ±53% |
| [Geomean] | 14.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 144M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 169M ±33% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 315M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 334M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 306M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 309M ±14% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 932M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 861M ±126% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 958M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.42G ±194% |
| [Geomean] | 1.02G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 1% |
| [Geomean] | 719k |