| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 95470667eb6613f73557a4228e0731f4bacef0ec |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:43:21Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T15:10:38.649236122Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.78 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.78/0 |
| upload-time | 2026-05-01T22:00:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.4µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.36GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.55GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.55GB ±13% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.82GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.31GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.44GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.80GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 554M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 271M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 427M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 542M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 293M ±12% |
| [Geomean] | 406M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.57G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.7G ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.44G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.9G ±66% |
| [Geomean] | 10.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 223M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±40% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 782M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 430M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 836M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 465M ±30% |
| [Geomean] | 721M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.21G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.91G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.65G ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.43G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.97G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27G ±105% |
| [Geomean] | 3.87G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 1% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 670k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 672k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6k ± 1% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 5% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.2G ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6G ±71% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 168M ±48% |
| [Geomean] | 149M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 309M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 302M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 313M ±17% |
| [Geomean] | 311M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 751M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.35G ±162% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.07G ±133% |
| [Geomean] | 1.39G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 1% |
| [Geomean] | 721k |