| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | e9df527f067d95a1d2b574e1855cf3ada76e2b7d |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T19:35:59Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T19:33:12.529355131Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.8/0 |
| upload-time | 2026-05-01T01:15:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.70GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.74GB ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.32GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.21GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.78GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.20GB ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.68GB ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.54GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.88GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.58GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.58GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 55.1M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.30M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.02M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 64.6M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.81M ±238% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.86M ± 3% |
| [Geomean] | 11.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.82G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.67G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.26G ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.45G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 348M ±363% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 1.73G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.8M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.67M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 156M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.42M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.53M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 241M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.70M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 403M ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 140M ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.36M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 447M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.91M ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.50M ± 0% |
| [Geomean] | 38.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 15.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 897k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.17M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.23M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.56M ±227% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11M ± 7% |
| [Geomean] | 2.85M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.59G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.18G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 324M ±376% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 914M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 477k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.48M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 767k ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 938k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 880k ±14% |
| [Geomean] | 983k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 896k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |