| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 3103a2312445c8d0a1c3ad1c787b9c1c90fbf77a |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:08Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T18:27:09.526727813Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.9/0 |
| upload-time | 2026-05-01T01:21:00Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.38GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.74GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.58GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.65GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.68GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.78GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.94GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.79GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.46GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 572M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 284M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 445M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 579M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 294M ±13% |
| [Geomean] | 419M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.95G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.8G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.24G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.5G ±14% |
| [Geomean] | 12.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 373M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 207M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 184M ±28% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 805M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 421M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 846M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 435M ±16% |
| [Geomean] | 734M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.34G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.08G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.14G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.40G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.42G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.71G ±85% |
| [Geomean] | 4.53G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.88k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 670k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 681k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.7k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 7% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.7G ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2G ±12% |
| [Geomean] | 17.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 119M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 156M ±29% |
| [Geomean] | 143M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 305M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 327M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 305M ± 7% |
| [Geomean] | 314M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.54G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.48G ±84% |
| [Geomean] | 1.45G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 1% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 1% |
| [Geomean] | 704k |