| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f1bc06b98d79c91a0b073098862f1465dbc69776 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T23:28:11Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T23:50:20.744311851Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260502.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260502.11/0 |
| upload-time | 2026-05-02T05:10:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.41GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.12GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.03GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.46GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.53GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.45GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.32GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 31.5M ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.89M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.60M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.9M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.80M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.42M ±29% |
| [Geomean] | 8.88M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.70G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.02G ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.05G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.23G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 950M ±41% |
| [Geomean] | 1.85G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.27M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.47M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 1.98M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 75.3M ±234% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.52M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.56M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 6.17M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.50M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.64M ± 7% |
| [Geomean] | 5.80M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 247M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.29M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.29M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.13M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 15.8M ±179% |
| [Geomean] | 23.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.02M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.11M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.14M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.78M ±37% |
| [Geomean] | 3.01M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 953M ±41% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 575k ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 578k ±108% |
| [Geomean] | 588k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |