| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 8594bf46218254ce5508e1500b92d4329f0a627c |
| experiment-commit-time | 2026-05-02T00:19:05Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-02T01:38:21.077969469Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260502.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260502.15/0 |
| upload-time | 2026-05-02T06:57:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.23GB ± 7% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.40GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.8M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.56M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.13M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.7M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.56M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.38M ±26% |
| [Geomean] | 8.74M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.25G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.05G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.26G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 913M ±25% |
| [Geomean] | 1.86G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.14M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.34M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.14M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.92M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 71.8M ±227% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.50M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.44M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 6.15M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.45M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.58M ± 9% |
| [Geomean] | 5.67M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 240M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.35M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 19.8M ±143% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 237M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.43M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 21.5M ±193% |
| [Geomean] | 27.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.1k ± 0% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.02M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.85M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.13M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.74M ±39% |
| [Geomean] | 3.16M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.23G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 906M ±26% |
| [Geomean] | 1.10G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 720k ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 530k ±32% |
| [Geomean] | 572k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |