| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 7912a25a4e6c8bc7acec25d3b404fd3d109e6b56 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T17:16:42Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T20:16:46.556123524Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260502.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260502.4/0 |
| upload-time | 2026-05-02T01:37:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.10GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.41GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.49GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.46GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.6M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.78M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.94M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 30.1M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.76M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.20M ±10% |
| [Geomean] | 9.53M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.37G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.02G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.37G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.08M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.45M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.55M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.06M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.44M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.52M ± 5% |
| [Geomean] | 1.96M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 69.4M ±227% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.42M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.60M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 72.1M ±226% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.47M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.54M ± 7% |
| [Geomean] | 8.52M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 240M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.49M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 18.1M ±142% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 244M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.75M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 11.1M ±239% |
| [Geomean] | 26.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.03M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.29M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.03M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.80M ± 8% |
| [Geomean] | 3.27M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 667k ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 700k ± 0% |
| [Geomean] | 621k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |