| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 07840ceeed4afd10324a552e8c87a8ee363aa24a |
| experiment-commit-time | 2026-05-05T23:30:06Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T02:51:35.669932981Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260506.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.32/0 |
| upload-time | 2026-05-06T08:25:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.04GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34GB ±28% |
| [Geomean] | 3.75GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.43GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.81GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.35GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23GB ±29% |
| [Geomean] | 5.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.86GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.23GB ±12% |
| [Geomean] | 7.34GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 215M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 222M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.3M ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 224M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.7M ±58% |
| [Geomean] | 84.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.73G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 610M ±186% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.09G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.00G ±89% |
| [Geomean] | 3.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.85M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86M ± 5% |
| [Geomean] | 43.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.2M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.9M ±54% |
| [Geomean] | 195M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.48G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.27G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.14G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 122M ±54% |
| [Geomean] | 772M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.58k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 795k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.36M ±152% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.01M ±80% |
| [Geomean] | 30.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 605M ±188% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.00G ±90% |
| [Geomean] | 3.15G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 97.7M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.3M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.41M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 31.3M ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.0M ±73% |
| [Geomean] | 87.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 688M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.0M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 573M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.7M ±66% |
| [Geomean] | 218M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 794k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 781k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |