| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T01:47:03.449866208Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260506.33 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.33/0 |
| upload-time | 2026-05-06T08:36:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.37GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.72GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.71GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.71GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.61GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.80GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.87GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.33GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.98GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.34GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.81GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 568M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 279M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 563M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 275M ±12% |
| [Geomean] | 411M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.54G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.1G ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.35G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ± 7% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 189M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 177M ±28% |
| [Geomean] | 290M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 440M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 789M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 956M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 411M ±31% |
| [Geomean] | 700M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.78G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.47G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.08G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.37G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.77G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.08G ±82% |
| [Geomean] | 4.18G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 1% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 665k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 664k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.1k ± 1% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 228M ± 5% |
| [Geomean] | 191M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.0G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.5G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1G ±35% |
| [Geomean] | 17.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 160M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 149M ±35% |
| [Geomean] | 142M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 307M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 290M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 294M ± 9% |
| [Geomean] | 303M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 805M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.45G ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 813M ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.98G ±83% |
| [Geomean] | 1.33G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6k ± 1% |
| [Geomean] | 12.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24M ± 1% |
| [Geomean] | 723k |