| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T01:53:02.64815528Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260506.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.35/0 |
| upload-time | 2026-05-06T08:42:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.9µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 91.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.37GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.58GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.68GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.73GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.10GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.66GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.87GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.40GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 577M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 287M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 453M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 294M ±10% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.95G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.26G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.5G ±17% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 383M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±23% |
| [Geomean] | 288M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 842M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 455M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 849M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 468M ±25% |
| [Geomean] | 740M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.01G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.52G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.59G ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.81G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.94G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.58G ±62% |
| [Geomean] | 4.61G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 676k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 659k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.5k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 4% |
| [Geomean] | 194M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.8G ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.3G ±52% |
| [Geomean] | 16.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 148M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 155M ±30% |
| [Geomean] | 140M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 305M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 302M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 309M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 311M ± 8% |
| [Geomean] | 307M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 820M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97G ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 943M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.88G ±77% |
| [Geomean] | 1.60G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 716k |