| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 07840ceeed4afd10324a552e8c87a8ee363aa24a |
| experiment-commit-time | 2026-05-05T23:30:06Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T01:58:05.421766914Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260506.38 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.38/0 |
| upload-time | 2026-05-06T09:01:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 74.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 50.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 69.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.04GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.92GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.61GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.01GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.36GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.01GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.02GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.13GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.59GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 545M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 303M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 450M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 550M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 308M ±11% |
| [Geomean] | 421M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.0G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.7G ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 10.0G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.0G ±53% |
| [Geomean] | 13.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 226M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 360M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 246M ±15% |
| [Geomean] | 312M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 775M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 973M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 455M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 780M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 468M ±22% |
| [Geomean] | 711M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.06G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.44G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.76G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.63G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.48G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.42G ±77% |
| [Geomean] | 4.32G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.77k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 985 ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.78k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 993 ± 7% |
| [Geomean] | 4.23k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 679k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 406k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.1k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 407k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.6k ± 7% |
| [Geomean] | 254k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 251M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 203M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 252M ± 6% |
| [Geomean] | 224M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.7G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.9G ±65% |
| [Geomean] | 15.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 202M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 221M ±16% |
| [Geomean] | 178M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 357M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 352M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 349M ±13% |
| [Geomean] | 351M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.17G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.29G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.57G ±114% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17G ±140% |
| [Geomean] | 1.29G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.77k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.7k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.78k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7k ± 2% |
| [Geomean] | 11.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 407k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.12M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 407k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.12M ± 2% |
| [Geomean] | 676k |