| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | d81ba6c35d0a067544d6b4ba16873cddf2015661 |
| experiment-commit-time | 2026-05-05T22:30:05Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T05:01:25.405392364Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260506.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.43/0 |
| upload-time | 2026-05-06T11:51:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.1µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.70GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.65GB ±11% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.82GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.91GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.79GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 562M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 293M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 574M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 286M ±15% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.18G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.66G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.03G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.6G ±10% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 223M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±27% |
| [Geomean] | 307M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 790M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 446M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 778M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 446M ±25% |
| [Geomean] | 722M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.44G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.99G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.39G ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.21G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.47G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34G ±49% |
| [Geomean] | 3.99G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 674k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 668k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.3k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 5% |
| [Geomean] | 193M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.34G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.7G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.6G ±61% |
| [Geomean] | 15.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 199M ± 9% |
| [Geomean] | 164M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 328M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 315M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±11% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 861M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 926M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 893M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.55G ±134% |
| [Geomean] | 1.02G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 715k |