| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-10T20:22:06.066728343Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260511.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260511.2/0 |
| upload-time | 2026-05-11T02:01:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 49.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.28GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.52GB ±32% |
| [Geomean] | 3.81GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.80GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.83GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.57GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.42GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.63GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.49GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 237M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 251M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.8M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 240M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 252M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.9M ±23% |
| [Geomean] | 114M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.58G ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.41G ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.06G ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.8G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.65G ±38% |
| [Geomean] | 5.33G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 201M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.64M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 207M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 43.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 373M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 98.3M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 374M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 397M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 117M ±22% |
| [Geomean] | 254M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.59G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.25G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 185M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.63G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 183M ±10% |
| [Geomean] | 1.09G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 7.17k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.24M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 735k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 725k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 430k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 144M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.1M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.4M ±22% |
| [Geomean] | 50.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.30G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.7G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.63G ±40% |
| [Geomean] | 4.67G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 93.1M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 87.5M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.20M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 77.5M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 95.6M ±23% |
| [Geomean] | 133M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 149M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.47G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 157M ±12% |
| [Geomean] | 445M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 18.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 733k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 722k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.11M |