| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-10T21:27:14.672269234Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260511.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260511.3/0 |
| upload-time | 2026-05-11T03:00:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.03GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.73GB ±17% |
| [Geomean] | 3.54GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.34GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.86GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.40GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.83GB ±34% |
| [Geomean] | 5.06GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.88GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.47GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.87GB ±15% |
| [Geomean] | 7.22GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 230M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.6M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 235M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.6M ±111% |
| [Geomean] | 83.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.73G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.2G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 900M ±168% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.09G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 666M ±213% |
| [Geomean] | 4.02G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86M ± 5% |
| [Geomean] | 43.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 357M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.7M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.8M ±90% |
| [Geomean] | 189M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.44G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.82G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 91.6M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.56G ±115% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.16G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 87.9M ±91% |
| [Geomean] | 812M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 2% |
| [Geomean] | 451k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.84M ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.58M ±181% |
| [Geomean] | 28.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 868M ±163% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 649M ±210% |
| [Geomean] | 3.22G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 97.3M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 91.0M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.31M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 37.4M ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 30.5M ±148% |
| [Geomean] | 81.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 981M ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.3M ±202% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.23G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.5M ±132% |
| [Geomean] | 281M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.15M |