| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-10T21:24:02.971251547Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260511.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260511.4/0 |
| upload-time | 2026-05-11T03:02:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.29GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.17GB ±30% |
| [Geomean] | 3.73GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.04GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.76GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ±32% |
| [Geomean] | 5.35GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.01GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.18GB ±21% |
| [Geomean] | 7.38GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 232M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 251M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.6M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 253M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1M ±56% |
| [Geomean] | 105M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.20G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.53G ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.09G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.9G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±120% |
| [Geomean] | 4.89G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 204M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 201M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.79M ± 8% |
| [Geomean] | 45.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 367M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 94.4M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 366M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 79.5M ±42% |
| [Geomean] | 230M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.37G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.05G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 164M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.94G ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.86G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 130M ±45% |
| [Geomean] | 1.02G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.23k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 732k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 732k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 434k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.8M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.8M ±73% |
| [Geomean] | 44.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.26G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03G ±121% |
| [Geomean] | 3.91G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 119M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 100M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.72M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 211M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.5M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 210M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.1M ±60% |
| [Geomean] | 122M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±163% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 146M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 925M ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 103M ±59% |
| [Geomean] | 349M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 730k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 727k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.11M |