| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | f5525477484f8990e0b02efaeeeaf164efd734e3 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T20:04:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T20:11:16.628199137Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260513.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.11/0 |
| upload-time | 2026-05-13T03:01:12Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.5µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.5µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.77GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.38GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.76GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.63GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.90GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.17GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.04GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.44GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.81GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 560M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 275M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 297M ±13% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.23G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.1G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.75G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9G ±13% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 349M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 215M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 201M ±29% |
| [Geomean] | 297M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 792M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 411M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 802M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 443M ±24% |
| [Geomean] | 716M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.48G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.89G ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.52G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.12G ±81% |
| [Geomean] | 3.77G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 672k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.2k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 3% |
| [Geomean] | 196M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.1G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.5G ±58% |
| [Geomean] | 15.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 122M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 189M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 177M ±41% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 311M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 330M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 310M ± 8% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.45G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.13G ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 899M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.75G ±175% |
| [Geomean] | 1.27G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 718k |