| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | cd913caa3f73707b104f26a2f6eb716fc6118720 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T20:22:55Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T06:27:02.044685177Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260513.37 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.37/0 |
| upload-time | 2026-05-13T11:47:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.22GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.46GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.45GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.50GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.44GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.28GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.2M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.33M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.63M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.4M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.29M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.51M ±26% |
| [Geomean] | 9.04M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.43G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.08G ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.28G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±26% |
| [Geomean] | 1.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.55M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.13M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.55M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.15M ± 2% |
| [Geomean] | 1.58M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 92.2M ±155% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.05M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 69.9M ±224% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.08M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.16M ± 5% |
| [Geomean] | 8.04M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 245M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.83M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.75M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.81M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 9.18M ±78% |
| [Geomean] | 18.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.03M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.43M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.26M ±36% |
| [Geomean] | 3.17M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.07G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±26% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 656k ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 650k ±54% |
| [Geomean] | 605k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |