| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 7601c4bf422b92ceb77bfd99c83aa9d392906858 |
| experiment-commit-time | 2026-05-13T20:05:17Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T23:57:30.997023605Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.15/0 |
| upload-time | 2026-05-14T05:18:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.22GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.44GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.44GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.0M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.69M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.12M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 31.5M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.28M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.11M ±26% |
| [Geomean] | 8.85M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.25G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.25G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 963M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.03G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 933M ±24% |
| [Geomean] | 1.81G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.46M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.05M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.48M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.03M ± 3% |
| [Geomean] | 1.53M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 72.8M ±234% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.05M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 93.1M ±161% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.04M ± 2% |
| [Geomean] | 7.95M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 237M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.57M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.22M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 240M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.56M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 11.9M ±236% |
| [Geomean] | 18.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.02M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.00M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.02M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01M ±37% |
| [Geomean] | 3.01M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 950M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 929M ±24% |
| [Geomean] | 1.04G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 550k ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 610k ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 590k ±32% |
| [Geomean] | 561k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |