| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T01:54:24.589592346Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.20/0 |
| upload-time | 2026-05-14T07:13:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.03GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.02GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.25GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.25GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.42GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.03GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.49GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.5M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.56M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.5M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.59M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.33M ± 4% |
| [Geomean] | 8.30M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.03G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.15G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.07G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.64M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.72M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.13M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.21M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.62M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.12M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.25M ± 5% |
| [Geomean] | 3.18M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 243M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.96M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 10.0M ±141% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.07M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 17.0M ±257% |
| [Geomean] | 23.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.52k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 511k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.94M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.26M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.94M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.90M ± 5% |
| [Geomean] | 3.24M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.10G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 7% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 890k ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 700k ±43% |
| [Geomean] | 676k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |