| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c22f92a751ed649cd5face58a576d0b13e3d6db7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-13T19:53:19Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T01:37:47.248539722Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.25 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.25/0 |
| upload-time | 2026-05-14T08:29:49Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.5µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.2µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.37GB ±11% |
| [Geomean] | 5.70GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.40GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.30GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.78GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.18GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 555M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 298M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 447M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 552M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±10% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.13G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.0G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.52G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.4G ±96% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 222M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 360M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±34% |
| [Geomean] | 307M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 795M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 464M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 886M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 424M ±15% |
| [Geomean] | 728M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.42G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.84G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.89G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.84G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.58G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.18G ±133% |
| [Geomean] | 3.89G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 679k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 673k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.1k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 2% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.51G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.3G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.8G ±78% |
| [Geomean] | 14.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 196M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±41% |
| [Geomean] | 166M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 337M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| [Geomean] | 329M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71G ±151% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 596M ±114% |
| [Geomean] | 1.02G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 713k |