| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T11:52:05.712723271Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.29 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.29/0 |
| upload-time | 2026-05-14T17:26:11Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.20GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.98GB ±41% |
| [Geomean] | 3.66GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.07GB ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.06GB ±23% |
| [Geomean] | 5.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.09GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.05GB ±10% |
| [Geomean] | 7.30GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 225M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 241M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.3M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 226M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 239M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.6M ±71% |
| [Geomean] | 93.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.64G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 884M ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.20G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 903M ±153% |
| [Geomean] | 4.08G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.16M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.16M ± 5% |
| [Geomean] | 46.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 393M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.0M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.5M ±62% |
| [Geomean] | 210M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.41G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.77G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 105M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.69G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.73G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 105M ±60% |
| [Geomean] | 848M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 763k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 762k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 444k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.88M ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.49M ±97% |
| [Geomean] | 34.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 857M ±143% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 889M ±157% |
| [Geomean] | 3.40G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 101M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.48M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.4M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.8M ±84% |
| [Geomean] | 96.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 844M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.4M ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 787M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.7M ±120% |
| [Geomean] | 272M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 762k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 761k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |