| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c203e4ecb94df984c337e49a7a626620e176811a |
| experiment-commit-time | 2026-05-14T21:41:39Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T21:49:15.270331206Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.11/0 |
| upload-time | 2026-05-15T04:46:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.4µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.83GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.43GB ±13% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.31GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.03GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.19GB ±10% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 557M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 294M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 567M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 283M ±11% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.40G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.18G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.7G ±71% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 358M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 390M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 223M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 358M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±37% |
| [Geomean] | 307M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 778M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 993M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 440M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 792M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 431M ±17% |
| [Geomean] | 711M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.31G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.78G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.33G ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.93G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.19G ±145% |
| [Geomean] | 3.84G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 680k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 674k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.3k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 182M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 2% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.4G ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.0G ±76% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±45% |
| [Geomean] | 161M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 328M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 306M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 325M ±12% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.80G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.62G ±199% |
| [Geomean] | 1.40G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 709k |