| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 080a6d5fa8185c58cb878a2f975919f2da27a2a1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T00:10:09Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T00:16:51.877616692Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.14/0 |
| upload-time | 2026-05-15T05:58:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.97GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.37GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.21GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.97GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.73GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.58GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.98GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.58GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.59GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 60.1M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.88M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.94M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 52.9M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.81M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.83M ± 5% |
| [Geomean] | 11.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.61G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 863M ±242% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.79G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.59G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 7% |
| [Geomean] | 1.97G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.9M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.9M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.66M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 186M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.03M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.44M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 127M ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.23M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45M ± 2% |
| [Geomean] | 12.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 362M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 59.3M ±211% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.10M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 258M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 105M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.10M ±10% |
| [Geomean] | 46.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 895k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.45M ±227% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.20M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.19M ±19% |
| [Geomean] | 3.17M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 833M ±254% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.53G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 7% |
| [Geomean] | 1.13G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.02M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ±25% |
| [Geomean] | 954k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |