| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c6eaf037885e1c644523117a43e93ed593bf4ad0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T19:36:21Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T20:52:35.429925803Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260516.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260516.1/0 |
| upload-time | 2026-05-16T02:13:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 34.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.22GB ± 8% |
| [Geomean] | 3.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.54GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.62GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.39GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.0M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.49M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.39M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.3M ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.94M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.76M ±32% |
| [Geomean] | 8.65M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.89G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.22G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 983M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.17G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.64G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 883M ±29% |
| [Geomean] | 1.88G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.16M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.61M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.30M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.21M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 69.9M ±248% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.06M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.17M ± 5% |
| [Geomean] | 5.04M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.91M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 19.4M ±236% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.76M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 14.9M ±223% |
| [Geomean] | 24.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 881k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.05M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.04M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.50M ±52% |
| [Geomean] | 3.12M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 987M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.58G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 872M ±31% |
| [Geomean] | 1.12G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 610k ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 522k ±23% |
| [Geomean] | 572k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 880k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |