| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 9be7615aa2474893de474abccd0828efb6a9db85 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T16:50:34Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T21:13:21.892542341Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260516.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260516.4/0 |
| upload-time | 2026-05-16T02:49:17Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.31GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.74GB ± 8% |
| [Geomean] | 3.63GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.17GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.78GB ±39% |
| [Geomean] | 5.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.14GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.90GB ±16% |
| [Geomean] | 7.33GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 232M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 234M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.7M ±119% |
| [Geomean] | 87.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.08G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.34G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 604M ±200% |
| [Geomean] | 3.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.71M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.66M ± 5% |
| [Geomean] | 43.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 379M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.7M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 393M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.2M ±93% |
| [Geomean] | 202M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.75G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.85G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 127M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.46G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.04G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.6M ±85% |
| [Geomean] | 878M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 775k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 769k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 2% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.86M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.77M ±177% |
| [Geomean] | 31.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 599M ±202% |
| [Geomean] | 3.10G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 84.9M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 94.2M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.18M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 50.3M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.7M ±73% |
| [Geomean] | 79.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 983M ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 98.5M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6M ±121% |
| [Geomean] | 264M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 767k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |