| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T15:39:00.435464076Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260520.132 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.132/0 |
| upload-time | 2026-05-20T21:20:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.42GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.16GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.09GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.00GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.53GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.02GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 53.8M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.51M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.84M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 54.6M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.28M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.87M ± 5% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.97G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.28G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.77G ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.50G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 2.10G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.6M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.83M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.7M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 172M ±174% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.82M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 137M ±77% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.80M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 12.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 361M ±77% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 94.4M ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 340M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 100M ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.50M ± 0% |
| [Geomean] | 53.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.47M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.52M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06M ± 5% |
| [Geomean] | 3.49M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.23G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.46G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.24G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.52M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 820k ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 830k ±16% |
| [Geomean] | 1.08M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 880k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |