| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T15:47:53.30375342Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260520.134 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.134/0 |
| upload-time | 2026-05-20T21:25:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.29GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.46GB ±29% |
| [Geomean] | 3.81GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.82GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.95GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.06GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.37GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.61GB ±15% |
| [Geomean] | 7.52GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 235M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 254M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.5M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 237M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 246M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 29.6M ±71% |
| [Geomean] | 118M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.74G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.33G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.73G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.8G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.65G ±26% |
| [Geomean] | 5.02G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.18M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 200M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28M ±19% |
| [Geomean] | 46.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 371M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 403M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 108M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 122M ±62% |
| [Geomean] | 254M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.10G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 189M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.83G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.80G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 176M ±59% |
| [Geomean] | 1.07G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47k ± 2% |
| [Geomean] | 7.21k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.24M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 731k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.24M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 737k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.4k ± 2% |
| [Geomean] | 432k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.7M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.0M ±84% |
| [Geomean] | 53.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.32G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 18.2G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.41G ±82% |
| [Geomean] | 4.58G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 109M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 76.0M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.23M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 218M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 85.2M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.8M ±75% |
| [Geomean] | 138M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.54G ±215% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 159M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.73G ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 175M ±14% |
| [Geomean] | 522M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 18.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 730k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 733k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.11M |