| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T15:46:20.195066456Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260520.135 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.135/0 |
| upload-time | 2026-05-20T21:26:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.04GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.16GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.28GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.12GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.02GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.09GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.16GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.46GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.19GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.44GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.48GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 46.7M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.74M ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.87M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 51.5M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.51M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.95M ± 5% |
| [Geomean] | 10.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.64G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888M ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.66G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.05G ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 4% |
| [Geomean] | 1.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.5M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.83M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.67M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 70.0M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.61M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.56M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 131M ±79% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.80M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.56M ± 2% |
| [Geomean] | 10.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 331M ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.5M ±163% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.47M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 262M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 69.9M ±140% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.34M ±15% |
| [Geomean] | 39.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.52M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.86M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11M ± 4% |
| [Geomean] | 2.89M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 850M ±129% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.01G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 4% |
| [Geomean] | 1.03G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.32M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 810k ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.33M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 811k ±23% |
| [Geomean] | 1.04M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |