| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 7eeacc9cce7de0f6b99ada4f9b1f1f835a29ac7b |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T13:08:02Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T15:00:01.803224063Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260520.137 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.137/0 |
| upload-time | 2026-05-20T21:52:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.6µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.00GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.41GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.77GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.81GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.07GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.96GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.59GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 565M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 295M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 560M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ±17% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.56G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4G ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.17G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±14% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±34% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 815M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 421M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 868M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 448M ±35% |
| [Geomean] | 726M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.03G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.91G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.19G ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.05G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.00G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.10G ±82% |
| [Geomean] | 3.97G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 684k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.9k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 678k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.5k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 177M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 5% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.93G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.2G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3G ±32% |
| [Geomean] | 16.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 144M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 207M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 160M ±37% |
| [Geomean] | 162M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 343M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 328M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 306M ± 7% |
| [Geomean] | 325M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.20G ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 510M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 858M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.35G ±117% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 707k |