| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T15:41:07.724578377Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260520.139 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.139/0 |
| upload-time | 2026-05-20T22:28:16Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.50GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.02GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.70GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.95GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.79GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.40GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 553M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 295M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±12% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.81G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.70G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.4G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.78G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.4G ±16% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 362M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 192M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±27% |
| [Geomean] | 293M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 772M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 468M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 775M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 426M ±34% |
| [Geomean] | 708M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.57G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.44G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.76G ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.67G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.54G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.46G ±71% |
| [Geomean] | 4.39G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 677k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 669k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.3k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 178M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 173M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 4% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.54G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.2G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.5G ±30% |
| [Geomean] | 16.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 167M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 145M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 160M ±29% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 329M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 307M ± 9% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.20G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.58G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 842M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.41G ±74% |
| [Geomean] | 1.58G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 709k |