| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T15:44:06.787151315Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260520.141 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.141/0 |
| upload-time | 2026-05-20T22:32:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.80GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.06GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.44GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.10GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.54GB ±14% |
| [Geomean] | 5.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.95GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.20GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.84GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.31GB ±11% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 573M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 285M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 576M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 291M ±15% |
| [Geomean] | 419M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.05G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.3G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.35G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.3G ± 6% |
| [Geomean] | 12.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 204M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±29% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 825M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 424M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 846M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 451M ±18% |
| [Geomean] | 727M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.38G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.47G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.67G ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.15G ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.66G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.99G ±81% |
| [Geomean] | 3.92G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 1% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 674k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 671k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 1% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 4% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.9G ±81% |
| [Geomean] | 15.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 174M ±35% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 308M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 966M ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.43G ±182% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 933M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.91G ±89% |
| [Geomean] | 1.25G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 1% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 708k |