| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 856c405c4fbac9d3f5e8c4f138388b6a4ad3e479 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T15:43:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T15:54:08.095861619Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260520.144 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.144/0 |
| upload-time | 2026-05-20T22:42:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.9µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.4µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.50GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.75GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.90GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.32GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.89GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.80GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 559M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 285M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 571M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 296M ±13% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.67G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.70G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ± 7% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 215M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 208M ±21% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 799M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 405M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 792M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 453M ±26% |
| [Geomean] | 714M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.62G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23G ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.17G ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.81G ±82% |
| [Geomean] | 3.74G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 3% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.9k ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 681k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.3k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 3% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.0G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.8G ±70% |
| [Geomean] | 16.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 191M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±23% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 331M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 323M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ± 0% |
| [Geomean] | 324M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.19G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 893M ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.61G ±126% |
| [Geomean] | 1.17G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 3% |
| [Geomean] | 710k |