| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | f571fc93b05e8bd53240271a0cf5c52bd10f6a66 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T21:28:44Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T22:47:24.175846463Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260521.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260521.19/0 |
| upload-time | 2026-05-21T05:38:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.8µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.77GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.21GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.82GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.31GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.57GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.13GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.50GB ±12% |
| [Geomean] | 5.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.97GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.34GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.12GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.36GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 450M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 554M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 291M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 575M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 299M ±14% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.48G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.1G ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.93G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.6G ±42% |
| [Geomean] | 10.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 223M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 375M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 216M ±16% |
| [Geomean] | 307M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 872M ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 427M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 824M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 478M ±26% |
| [Geomean] | 744M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.29G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.21G ±131% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.13G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.03G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.72G ±79% |
| [Geomean] | 3.97G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.89k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.32k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.8k ± 2% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 178M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 2% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.81G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.2G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.9G ±65% |
| [Geomean] | 14.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 197M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 189M ±20% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 339M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 331M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 328M ± 8% |
| [Geomean] | 331M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 986M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 740M ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68G ±107% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 4% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 4% |
| [Geomean] | 702k |