| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | e2c188568d47c07990cc70f2fab2973c2a6838e3 |
| experiment-commit-time | 2026-05-21T02:19:04Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-21T05:42:32.867116565Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260521.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260521.35/0 |
| upload-time | 2026-05-21T12:32:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.6µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.2µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.3µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.35GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.79GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.53GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.55GB ±14% |
| [Geomean] | 5.79GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.98GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.32GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.95GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.35GB ±11% |
| [Geomean] | 7.84GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 435M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 562M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 299M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 549M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 268M ± 7% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.35G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.3G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.29G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.0G ±46% |
| [Geomean] | 10.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 211M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±36% |
| [Geomean] | 294M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 778M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 988M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 468M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 778M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 956M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 389M ±21% |
| [Geomean] | 686M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.12G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.87G ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.87G ±87% |
| [Geomean] | 4.13G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.08k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 3% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 686k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.0k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 674k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.8k ± 3% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 228M ± 5% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.3G ±63% |
| [Geomean] | 14.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 162M ±40% |
| [Geomean] | 150M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 312M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 316M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 307M ±15% |
| [Geomean] | 313M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 992M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.74G ±147% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 813M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.45G ±187% |
| [Geomean] | 1.19G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.10k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 3% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 426k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 3% |
| [Geomean] | 718k |