| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | dd1da37fa4d53bcebb82e8aa8c667dd9a82ae47d |
| experiment-commit-time | 2026-05-21T02:07:43Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-21T06:44:04.451549337Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260521.37 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260521.37/0 |
| upload-time | 2026-05-21T13:36:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.5µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.6µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.1µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.61GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.50GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.72GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.65GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.79GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.88GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ±13% |
| [Geomean] | 7.72GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 565M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 303M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 290M ±16% |
| [Geomean] | 421M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.48G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.5G ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.75G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8G ±20% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 216M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 228M ±15% |
| [Geomean] | 307M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 869M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 471M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 825M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 451M ±26% |
| [Geomean] | 749M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.87G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.08G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.21G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.32G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.87G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.32G ±120% |
| [Geomean] | 4.05G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 3% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 678k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.6k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 686k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.4k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 240M ± 4% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6G ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.3G ±72% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 190M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 203M ±17% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 332M ± 9% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.38G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69G ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 929M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.43G ±173% |
| [Geomean] | 1.33G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 3% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 3% |
| [Geomean] | 703k |