| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5a1c0ee6de2dab64a6e55d83ec092d81adbcccb4 |
| experiment-commit-time | 2026-05-21T00:58:06Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-21T10:17:38.486156677Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260521.40 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260521.40/0 |
| upload-time | 2026-05-21T15:51:45Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.42GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.40GB ±30% |
| [Geomean] | 3.86GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.44GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.31GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.74GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.45GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.15GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.52GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.44GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 230M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.2M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 229M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.9M ±68% |
| [Geomean] | 95.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.74G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.46G ±92% |
| [Geomean] | 4.75G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.13M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.12M ± 6% |
| [Geomean] | 45.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.3M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.5M ±65% |
| [Geomean] | 215M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.38G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.77G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 131M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.66G ±110% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.33G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 168M ±15% |
| [Geomean] | 967M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 7.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.0M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.4M ±32% |
| [Geomean] | 39.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.3G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47G ±92% |
| [Geomean] | 4.27G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 89.5M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 107M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.42M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.0M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.2M ±79% |
| [Geomean] | 106M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 896M ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 928M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 134M ±19% |
| [Geomean] | 325M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |