| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 78f63eb7909969a7ee7fbe1b2bbcec678f0e20b4 |
| experiment-commit-time | 2026-05-21T00:55:53Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-21T11:13:12.681284465Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260521.41 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260521.41/0 |
| upload-time | 2026-05-21T16:46:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.02GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.52GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.78GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.26GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.85GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.80GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57GB ±21% |
| [Geomean] | 7.14GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 217M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 220M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.66M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 216M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.25M ±20% |
| [Geomean] | 71.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.47G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 605M ±177% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.01G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 174M ±64% |
| [Geomean] | 2.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 187M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.86M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 184M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.78M ±12% |
| [Geomean] | 43.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 32.8M ±21% |
| [Geomean] | 168M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.48G ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.09G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.2M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.45G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.26G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.2M ±10% |
| [Geomean] | 692M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.58k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 790k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 781k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.8k ± 1% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.81M ±143% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.93M ±40% |
| [Geomean] | 20.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 593M ±183% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±64% |
| [Geomean] | 1.78G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 99.1M ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 120M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.72M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.4M ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.2M ±47% |
| [Geomean] | 62.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 712M ±164% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.2M ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 595M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 32.6M ±22% |
| [Geomean] | 169M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 789k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 778k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.16M |