| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e4e6887ceefdd516fae86aa43b3410a2a0398394 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T23:49:09Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-21T11:59:15.626521991Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260521.42 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260521.42/0 |
| upload-time | 2026-05-21T17:34:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.27GB ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.15GB ±33% |
| [Geomean] | 3.75GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.10GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90GB ±33% |
| [Geomean] | 5.14GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.10GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.90GB ±17% |
| [Geomean] | 7.29GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 242M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.5M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 228M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 236M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.1M ±83% |
| [Geomean] | 92.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.85G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 967M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.90G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 825M ±152% |
| [Geomean] | 4.17G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.12M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.02M ± 4% |
| [Geomean] | 45.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 72.3M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 389M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.9M ±66% |
| [Geomean] | 210M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.39G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 119M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.83G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.72G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 105M ±68% |
| [Geomean] | 901M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 760k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 2% |
| [Geomean] | 444k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.08M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.08M ±120% |
| [Geomean] | 34.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 961M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.2G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 812M ±156% |
| [Geomean] | 3.58G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 92.1M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 93.5M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.28M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.8M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.7M ±92% |
| [Geomean] | 95.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 707M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.9M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 703M ±158% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 78.0M ±94% |
| [Geomean] | 243M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 758k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |