| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 2c659bb4db1ff06c819f8b4cd6decc71e4d5b36e |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T23:49:13Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-21T12:32:58.584937779Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260521.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260521.44/0 |
| upload-time | 2026-05-21T17:53:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.05GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.04GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.49GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.39GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 34.8M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.20M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 34.2M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.21M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.20M ±25% |
| [Geomean] | 9.12M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.42G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 987M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.31G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.01G ±30% |
| [Geomean] | 1.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.47M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.49M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.03M ± 3% |
| [Geomean] | 1.53M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 111M ±103% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 115M ±105% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06M ± 8% |
| [Geomean] | 8.82M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 240M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.50M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 14.6M ±173% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 248M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.49M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.17M ±31% |
| [Geomean] | 19.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.92M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.99M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.17M ±40% |
| [Geomean] | 3.02M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 993M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.01G ±30% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 680k ±106% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 620k ±61% |
| [Geomean] | 603k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |