| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | e4e6887ceefdd516fae86aa43b3410a2a0398394 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T23:49:09Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-21T12:37:03.857334147Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260521.45 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260521.45/0 |
| upload-time | 2026-05-21T18:18:18Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.23GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.40GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.64GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.04GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.26GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.94GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.59GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 42.5M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.40M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.44M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.2M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.05M ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.75M ± 9% |
| [Geomean] | 11.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.82G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.39G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.25G ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.01G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.02G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 2.04G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.0M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.67M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 92.0M ±155% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.11M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 164M ±115% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.10M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.53M ± 5% |
| [Geomean] | 11.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 240M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 91.7M ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.33M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 361M ±77% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 105M ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.33M ±10% |
| [Geomean] | 50.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.71M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.80M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.39M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.91M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.16M ± 8% |
| [Geomean] | 3.30M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.24G ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 994M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.17G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.53M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 820k ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.22M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 856k ±18% |
| [Geomean] | 1.07M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |