| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e4e6887ceefdd516fae86aa43b3410a2a0398394 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T23:49:09Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-21T13:16:46.48871515Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260521.46 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260521.46/0 |
| upload-time | 2026-05-21T18:37:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.25GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.41GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.57GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.49GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.42GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.7M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.62M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.57M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.6M ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.67M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.06M ±40% |
| [Geomean] | 9.70M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.03G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.18G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.37G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 963M ±23% |
| [Geomean] | 1.86G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.29M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.53M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.30M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.45M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.56M ± 2% |
| [Geomean] | 2.03M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 72.4M ±224% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.86M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.08M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 107M ±228% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.89M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.21M ±19% |
| [Geomean] | 10.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 239M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.37M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 22.9M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 238M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.58M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 16.3M ±208% |
| [Geomean] | 30.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.79M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06M ±35% |
| [Geomean] | 3.19M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 956M ±26% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 700k ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 650k ±38% |
| [Geomean] | 598k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |