| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 78f63eb7909969a7ee7fbe1b2bbcec678f0e20b4 |
| experiment-commit-time | 2026-05-21T00:55:53Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-21T12:35:47.427397271Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260521.48 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260521.48/0 |
| upload-time | 2026-05-21T19:25:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.0µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.3µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.76GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.50GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.61GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.45GB ±14% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.98GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.38GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.23GB ±11% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 576M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 291M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 558M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 293M ±13% |
| [Geomean] | 419M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.43G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.1G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.23G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.5G ±78% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 212M ±33% |
| [Geomean] | 305M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 822M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 408M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 869M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 450M ±27% |
| [Geomean] | 733M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.47G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.95G ±202% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.31G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.20G ±77% |
| [Geomean] | 3.83G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.88k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 2% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 684k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 675k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.1k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 174M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 241M ± 1% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.2G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5G ±83% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 205M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 187M ±35% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 330M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ±13% |
| [Geomean] | 325M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.17G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 985M ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.14G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.56G ±167% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.88k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 2% |
| [Geomean] | 700k |