| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 8ddf0031cfb2ab06c83efa80873ba84869ec515a |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T21:51:52Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T11:29:22.240150073Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260525.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.35/0 |
| upload-time | 2026-05-25T17:03:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.49GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.25GB ±25% |
| [Geomean] | 3.84GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.80GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.09GB ±29% |
| [Geomean] | 5.40GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.59GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.10GB ±20% |
| [Geomean] | 7.50GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 233M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.5M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 230M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.3M ±77% |
| [Geomean] | 94.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.67G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 885M ±127% |
| [Geomean] | 4.20G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.94M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92M ± 4% |
| [Geomean] | 44.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 343M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 98.1M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 66.1M ±59% |
| [Geomean] | 217M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.50G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.54G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 142M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.58G ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.35G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 116M ±102% |
| [Geomean] | 919M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 774k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.8M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.47M ±114% |
| [Geomean] | 36.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17G ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 873M ±131% |
| [Geomean] | 3.53G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 78.6M ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.18M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.0M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 190M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 44.1M ±90% |
| [Geomean] | 106M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 544M ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 112M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.22G ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.1M ±102% |
| [Geomean] | 280M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |