| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c07f0065ce6bf857db48cb8f5c8c05f681540cde |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T18:41:01Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T04:28:11.306825108Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.22/0 |
| upload-time | 2026-05-26T10:03:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.33GB ±29% |
| [Geomean] | 3.81GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.22GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.20GB ±33% |
| [Geomean] | 5.29GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.38GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.22GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.15GB ±22% |
| [Geomean] | 7.40GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 228M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 229M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.9M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 224M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.9M ±60% |
| [Geomean] | 92.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.20G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.11G ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 990M ±87% |
| [Geomean] | 4.33G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.75M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.77M ± 6% |
| [Geomean] | 43.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 70.5M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 74.5M ±52% |
| [Geomean] | 211M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.60G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.54G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 118M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.50G ±79% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.52G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 130M ±75% |
| [Geomean] | 878M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.29M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.1M ±80% |
| [Geomean] | 36.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.5G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 964M ±89% |
| [Geomean] | 3.72G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 103M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 90.4M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.38M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.4M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.5M ±71% |
| [Geomean] | 101M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 91.0M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 846M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±83% |
| [Geomean] | 238M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 771k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 780k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |