| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c8b14e157f5228c9a4f513ac726d8cbb62640622 |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T20:54:08Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T09:13:12.994218005Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.31/0 |
| upload-time | 2026-05-26T14:49:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 3% |
| [Geomean] | 39.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.20GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.08GB ±36% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.10GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.07GB ±28% |
| [Geomean] | 5.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.15GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.41GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.08GB ±13% |
| [Geomean] | 7.35GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 227M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 239M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.1M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 233M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 244M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.6M ±63% |
| [Geomean] | 95.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.27G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.2G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 736M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.52G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 795M ±120% |
| [Geomean] | 4.14G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.73M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 199M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.71M ± 8% |
| [Geomean] | 44.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 393M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 74.2M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 401M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.0M ±56% |
| [Geomean] | 218M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.71G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.70G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 126M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.68G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.13G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 118M ±56% |
| [Geomean] | 931M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 3% |
| [Geomean] | 7.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 753k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 754k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 3% |
| [Geomean] | 441k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.3M ±124% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.93M ±92% |
| [Geomean] | 37.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 736M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 795M ±119% |
| [Geomean] | 3.22G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 91.8M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 92.1M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.25M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.0M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.0M ±76% |
| [Geomean] | 102M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.23G ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 98.2M ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 896M ±155% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 92.9M ±72% |
| [Geomean] | 316M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 3% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 752k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 752k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 3% |
| [Geomean] | 1.13M |