| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b9c5520dbcddba2f0a0a3bb6510ac5c5b9afc3c5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T15:18:43Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T10:34:35.459290522Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.37 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.37/0 |
| upload-time | 2026-05-26T17:24:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.2µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.56GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.67GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.51GB ±14% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.79GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.48GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.91GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.31GB ±10% |
| [Geomean] | 7.78GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 433M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 583M ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 287M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 557M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ± 9% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.75G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.2G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.02G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ± 7% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 199M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 216M ±19% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.24G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 431M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 824M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 418M ±20% |
| [Geomean] | 743M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.80G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.36G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01G ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.36G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.58G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.85G ±133% |
| [Geomean] | 3.69G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.87k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 412k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 672k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.3k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 2% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.5G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.3G ±84% |
| [Geomean] | 16.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 173M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±26% |
| [Geomean] | 154M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 322M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.64G ±162% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20G ±157% |
| [Geomean] | 1.23G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.87k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 412k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 706k |